Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 21
  Feb

  Zalety to SKARB!

  Dodano 21 February 2014 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Każdy jest indywidualistą i ma odmienną osobowość. Posiadamy gamę wad i zalet, które pomagają lub przeszkadzają w życiu i w pracy. Wady można wymieniać bez końca, ale o zaletach nie zawsze chce się mówić. Jednak to plusy osobowości są skarbem, w który się inwestuje bez końca.

   

  Zalety – nie chcę mówić

   

  Najłatwiej wymieniać wady i niedoskonałości. Uwielbiamy siebie krytykować. Samokrytyka przychodzi nam łatwiej niż docenienie siebie i posiadanych umiejętności. Ciągle brakuje nam pochwał, ale sami nie chcemy siebie pochwalić. Samopochwała także jest motywatorem oraz aktywatorem postępów i sukcesów. Pochwała jest konieczna, żeby zauważyć nie tylko swoje wady, ale także uzdolnienia. Każdy ma talent, który krytykowany i chwalony staje się lepszy i doskonalszy.

   

  Krytykowanie przychodzi o wiele łatwiej z 4 powodów. Po pierwsze, to fałszywa skromność. Krytykujesz siebie z myślą, że ktoś zaprzeczy Twoim słowom i zacznie Cię komplementować – podświadomie oczekujesz pochwał! Po drugie, to autentyczna skromność. Osoba zna doskonałości i niedoskonałości osobowości, ale nie oczekuje, że ktoś będzie ją nieustannie wychwalał. Są lepsi od niej i ma taką świadomość. Po trzecie, z powodu niskiej samooceny i kompleksów dostrzega się same wady. Zalety istnieją, trzeba tylko je odkryć i zaakceptować. Zakompleksiony nie widzisz mocnych stron. Na pewno lubisz być zauważony przez innych, ale nie umiesz sam siebie pochwalić. Po czwarte, budowaniu negatywnego zdania o sobie sprzyja nieśmiałość. Brak pewności siebie i wiary we własne możliwości i talenty to najlepsza droga do zapominania o zaletach, które ma każdy.

   

  Zalety – kapitał z potencjałem

   

  Jeśli masz zalety, które wpisują się w kanon danej profesji i ulepszają życie, nie bój się ich użyć. Zalety to nie tylko wrodzone i nabyte umiejętności, to także wszystko to, co potrafisz zrobić bez pomocy. To talenty, w które warto inwestować. To kapitał, który przyniesie zyski – dlatego nie zapominaj, że je masz.

   

  Zalety pomagają w znalezieniu pracy. Podczas rozmowy z szefem możesz zostać zapytany o 3 zalety. Ważne, żeby wymienić wtedy tylko tyle i wybrać te, które symbolizują Ciebie. Nie mów więcej, żeby się nie przechwalać – narcyzm jest negatywnie odbierany. Podkreśl to, w czym jesteś ekspertem! Zalety warto uargumentować, czyli jeśli Twoją największą zaletą jest kreatywność, podaj życiowy przykład, kiedy wykazałeś się ekscentrycznym lub szokującym pomysłem, który się opłacił. Wystarczy jeden solidny dowód, który pokaże, że taki jesteś. Zalety spełniają 3 podstawowe funkcje: motywującą, mobilizacyjną i samorealizacyjną. Są inicjatywą i najlepszym sposobem na pokazanie wartości! To potencjał, dlatego warto się nim odpowiednio zaopiekować.

   

  Wady są zaletami

   

  Czasem zaletami są także wady. Przykładem jest, np. perfekcjonizm, który może pomagać i przeszkadzać. Perfekcjonista jest maksymalnie skupiony na zadaniu i na pracy. Ma wizję i misję, aby wszystko, czego się podejmie było idealne i na najwyższym poziomie. Dlatego często „zarywa noce”, stresuje się oraz godzinami sprawdza i poprawia, żeby uniknąć błędów. Ma być PERFECT. Także gadatliwość może być zaletą, jeśli startujesz w rekrutacji na sprzedawcę i konsultanta. W zależności od kontekstu i stanowiska, o które się starasz, cechy osobowości stają się zaletami i wadami – które szkoda nie wykorzystać!

   

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×