Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 29
  Nov

  Za granicę do pracy: na stałe czy sezonowo?

  Dodano 29 November 2013 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Oferta pracy zagranicznej jest kusząca. Za granicą można zrobić karierę i dorobić się wielu sukcesów i banknotów. Najważniejsze to mieć bogate doświadczenie i perfekcyjnie znać język. Nie zawsze jest to kryterium podstawowe. Czasem nie przeszkadza, gdy nie znasz języka.

   

  Praca tylko w sezonie

   

  Sezonowa praca za granicą najbardziej kusi młodych. Uczniowie i studenci traktują ją jako dodatkowe źródło dochodu i wakacyjny zastrzyk gotówki. Wyjeżdżają tylko na dwa miesiące, a potem wracają. Najczęściej pracują w ogrodach, przy zbiorach owoców i warzyw oraz na farmach. Rolnictwo i ogrodnictwo to podstawowe dziedziny gospodarki w pracy sezonowej. Inną opcją pracy dla młodych jest praca na zmywaku. Hotelarstwo i gastronomia na niższych stopniach nie wymaga doświadczenia i wykształcenia, dlatego na wakacje to idealne zajęcie, a zarobki wyższe niż w kraju. Nie zawsze język to kluczowe kryterium, chociaż na pewno się przydaje.

   

  Stała za granicą

   

  Zagraniczni pracodawcy cenią polskich pracowników. Są postrzegani jako profesjonaliści w swojej dziedzinie. Solidni, pracowici, wykształceni i wykwalifikowani – tak opisują Polaków. A rodacy wyjeżdżają i całkiem dobrze zarabiają. Średni czas pobytu wynosi rok. Gdy w kraju brakuje pracy i jest zmienne bezrobocie, inne kraje kuszą pracą w wielu poszukiwanych oraz cenionych zawodach. Wystarczy fach i pracowitość, by odnaleźć się na zagranicznym rynku pracy i mieć wypłatę, która już zadowala.

  Najbardziej poszukiwane są zawody techniczne. Ślusarz, budowlaniec, mechanik, hydraulik, operator maszyn, informatyk, malarz, dekarz, spawacz, elektryk to niektóre zawody, gdzie Polak się odnajdzie. Najczęściej zatrudnia się w Niemczech i Wielkiej Brytami, a coraz częściej w Belgii, Holandii i Francji. Niezbędnym minimum jest znajomość przynajmniej jednego języka, np. angielskiego i niemieckiego.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×