Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 30
  Dec

  Wakacje – idealna pora na odpoczynek i pracę

  Dodano 30 December 2013 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Lato co roku zaskakuje! W każde można podjąć dodatkowe zatrudnienie lub cieszyć się beztroskimi, dłuższymi dniami. Wakacje sprzyjają wielu formom aktywności, także tej zawodowej. Wakacyjna praca to już standard, a wakacyjny odpoczynek – konieczność.

   

  Relaks krajowy a zagraniczny

   

  Badania CBOS 2013 potwierdzają, że ponad 40% dorosłych w 2012 roku wypoczywało raz przynajmniej 2 dni poza miejscem zamieszkania. Najpopularniejsze są wyjazdy tygodniowe i krajowe. Za granicę pojechało 15% i najczęściej do krajów europejskich.

  Najwięcej z tych osób wypoczywało w Niemczech, Chorwacji, we Włoszech, w Czechach, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. Najrzadziej w celach turystyczno-wypoczynkowych odwiedzano Litwę, Danię, USA, Rosję, Bułgarię, Islandię i Maltę. Większość wyjeżdżających organizuje wypoczynek samodzielnie lub z rodziną, bez pomocy biur turystycznych. Tylko 7% dorosłych korzysta z profesjonalnych biur. Wyjazdy były również organizowane przez stowarzyszenia, organizacje społeczne i pracodawców, ale w mniejszym stopniu. Większość z nich to wypoczynek połączony ze zwiedzaniem. Inny powód to odwiedziny u znajomych i rodziny. Przy czym krajowe to tylko wypoczynek, a zagraniczne także zwiedzanie.

  Czasem z wyjazdu trzeba zrezygnować. Najczęściej powodem był w 2012 roku brak funduszy na wakacje i ograniczone środki finansowe. Dodatkowe przyczyny rezygnacji z wypoczynku wakacyjnego to: obowiązki domowe, wiek, stan zdrowia, brak czasu, chęci i potrzeby. Pewna grupa osób także w wakacje musiała skupić się na zarabianiu i obowiązkach zawodowych. Nieliczni nie mieli w ogóle urlopu – 2%.

   

  Sezonowe zarabianie

   

  Latem wzmożony ruch turystyczny tworzy dodatkowe miejsca zatrudnienia. Pracy nie brakuje w gastronomii, hotelarstwie, handlu, w restauracjach, lokalach usługowych i na budowach. Pod koniec maja pojawiają się pierwsze oferty pracy. W środku wakacyjnego sezonu również ich nie brakuje. Dla jednych firm to czas urlopowy i spowolnienie, a dla innych to podwójna praca. Poza tym niektóre sektory gospodarki ożywają w okresie wiosenno-letnim. Praca jest nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wakacje to sezon budowlany – poszukiwani są pracownicy wykwalifikowani z każdym fachem w kraju i za granicą.

  Latem pojawiają się również oferty pracy na zastępstwo. Zazwyczaj to praca na około 2-3 tygodnie podczas wakacji stałych pracowników. Wielu z nich planuje wtedy urlopy, jednak obowiązki służbowe muszą być wykonywane na bieżąco. Dlatego zastępczy pracownik jest ratunkiem dla firmy. Firmy rekrutacyjne przeżywają oblężenie – szukają tymczasowych, a na stałych panuje martwy sezon.

  Pracują też uczniowie, co cieszy się aprobatą społeczną, według badań CBOS 2013. Prawie 90% ankietowanych popiera pracę uczniów ze szkoły średniej, a ponad 30% gimnazjalistów. Pracujący uczeń podstawówki budzi stanowczy sprzeciw. Niepełnoletni wypoczywają oraz poszukują pracy – nawet 14-latkowie oferują wyprowadzanie psów, roznoszenie ulotek oraz rozwieszanie plakatów i opiekowanie się dziećmi.

  W wakacje możesz nieźle zarobić i dorobić. Najbardziej zaangażowani podreperują domowy budżet nawet o kilka tysięcy. Sezonowa praca w wymienionych branżach jest praktycznie dla każdego. Pracownik na zastępstwo i tymczasowy może liczyć na więcej – stałe zatrudnienie po gorącym sezonie.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×