Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 04
  Dec

  Urząd Pracy: do renowacji czy likwidacji?

  Dodano 4 December 2013 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Ambitny, wykształcony i z aspiracjami kończysz studia. Potem przychodzi rzeczywistość i szukanie pierwszej pracy. W jej znalezieniu pomaga urząd, który nie zawsze spisuje się w tej roli. Bezrobocie przychodzi błyskawicznie, ale wyjście z niego to już trudna praca.

   

  Praca z urzędu

   

  Poszukiwanie pracy możesz zacząć od urzędu. Jednak to zdecydowanie za mało, żeby szybko i bez problemu cieszyć się ulubionym etatem. Obecna sytuacja na rynku pracy wymaga już od bezrobotnych szukania „na własną rękę”. Samodzielnie możesz więcej zdziałać i efektywniej działać na rynku pracy. Konkurencja przekracza możliwości, dlatego zapomnij, że urząd da Ci wymarzoną pracę. „To ostatnia skrzynka kontaktowa pracodawców i bezrobotnych” –Kordian Kolbiarz, dyrektor PUP w Nysie i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. 7% bezrobotnych poszukuje zatrudnienia za pośrednictwem urzędu. Większość osób wybiera pozostałe metody aktywizacji zawodowej – korzysta z prasy i z różnych portali internetowych albo ogłasza się. Niewiele ofert trafia również bezpośrednio do urzędów. Urzędy pomału stają się reliktem i ostatnią deską ratunku dla zdesperowanych. A jeśli mają pomóc, potrzebna jest pełna reorganizacja i świadome dysponowanie kapitałem ludzkim.

   

  Urząd do likwidacji

   

  Gdyby pozamykać wszystkie Urzędy Pracy w Polsce, nic by się złego nie stało” – mówi Kordian Kolbiarz, dyrektor PUP w Nysie i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. bezrobocia. „Urzędy działają tylko wtedy jak mają dofinansowanie, w innym przypadku ich istnienie nie ma sensu”. Obecnie rozdaje się pieniądze i brak autentycznego pośrednictwa zawodowego, według dyrektora. Środki pochodzą z publicznego budżetu i pośrednio walczą z bezrobociem. Większość z nich tylko na pewien czas je zmniejsza, a gdy się kończą, osoba znowu wraca do rejestru. Zatem urząd tylko pozornie zwiększa aktywność osób, które szukają pracę.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×