Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 20
  Dec

  Święta tuż tuż…

  Dodano 20 December 2016 przez Katarzyna Kulisz
  0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Flares ×

  Opłatek, karp, pierogi, makówki i kapusta z grzybami i wszystko, co Polacy kojarzą z wieczerzą wigilijną trudno spotkać w Holandii. Ważniejszy jest dla nich raczej świąteczny obiad w kolejnym dniu. Poza tym ogromną wagę przywiązują do  ozdób świątecznych, którymi sklepy są przepełnione od listopada. Właściwie największy boom świąteczny przypada na okres pomiędzy końcem listopada a początkiem grudnia, gdy wyczekują na Sinterklaas’a, zostawiającego w nocy prezenty.

  bbbbbbb

  Potrawy świąteczne to głównie mięso z indyka, gęsi, czy kaczki. Bywa, że Holendrzy wspólnie zasiadają przy małym grillu, stawianym na stole, gdzie przy wspólnym biesiadowaniu pieką kawałki mięsa. Do tzw. „goumet” dodają warzywa, a czasem też ser. Na deser podają „kerststol”, czyli keks z bakaliami i marcepanem. Na stołach są też ciastka w czekoladzie i jabłka w cieście. Typowej polskiej Wigilii w holenderskim domu nie ma, już prędzej wybiorą się do restauracji. Prezentów pod choinką doszukać się raczej nie można, hojnie obdarowują się w dniu św. Mikołaja. Jednak Holendrzy chętnie wysyłają do siebie kartki z życzeniami. Wieczór świąteczny spędzą aktywnie – jeżdżąc na łyżwach.

  kerststol

  Często w tym okresie wychodzą na miasto, a ulice maja wspaniale przystrojone. Mnóstwo w Holandii ozdobionych drzew, choinek, czy oświetlonych tarasów. Migocące lampki przepełniają holenderskie miasta. Ciekawymi ozdobami są ozdoby ekologiczne, wykonywane z naturalnych materiałów. Oczywiście w Niderlandach nie brakuje choinek – przeważnie spotyka się te sztuczne, jednak prawdziwych też można się doszukać. Holendrzy potrafią budować magię Świąt Bożego Narodzenia właśnie dzięki cudownie ozdobionym domom, centrom handlowym, restauracjom i klubom. Zdobią wszystko bardzo wcześnie, a ozdób pozbywają się zazwyczaj już 5. stycznia. W niektórych miastach odbywa się nawet gremialne palenie choinek na placu.

  rog

  W niektórych prowincjach mężczyźni przygotowują długie drewniane rogi. Następnie od początku Adwentu, aż do święta Trzech Króli ma miejsce dęcie w róg, czyli midwinterhoornblazen, co ma zwiastować nadejście Chrystusa. Wtedy na trąbach niedaleko pobliskiej rzeki odgrywana jest monotonna melodia. Jak można przeczytać tradycje i życie towarzyskie w Holandii w okresie Świąt Bożego Narodzenia wyglądają inaczej niż w Polsce. Każdy kraj w zasadzie obchodzi te święta na swój sposób, jednak faktem jest, że są to jedyne najbardziej nastrojowe i rodzinne święta w ciągu roku.

   

   

  Źródła: fakty.nl. mojaholandia.nl, allochtonka.blogspot.com, wiatrak.nl, guciamal.blogspot.com, landidee.nl, inenomootmarsum.nl

  Katarzyna Kulisz, specjalista ds. rekrutacji

0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Flares ×