Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 17
  Apr

  Studiuj w Holandii

  Dodano 17 April 2014 przez Katarzyna Kulisz
  6 Flares Facebook 6 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 6 Flares ×

  studia

  Zagraniczne studia to dla polskich absolwentów ogromna szansa. W Holandii wszystkie uczelnie są płatne – płaci każdy około 1500 euro rocznie. Bezpłatnie uczą się stypendyści z wymiany. 42 tys. obcokrajowców studiuje na holenderskich uczelniach, w tym Polacy.

   

  STUDIA PO HOLENDERSKU

   

  14 państwowych uniwersytetów, 42 wyższe szkoły zawodowe oraz 58 ośrodków kształcenia i 11 instytucji international education, które zajmują się tzw. międzynarodowym programem studiowania i kursami języka angielskiego – tak wygląda system szkolnictwa wyższego w Holandii. Studia, tak jak w Polsce, są 3-stopniowe: bachelor – polskie licencjackie, trwają 3-4 lata, master – polskie uzupełniające magisterskie, trwają do dwóch lat oraz Phd – polskie doktoranckie, trwają przynajmniej 4 lata i są prowadzone przez uniwersytety.

  Wyróżniamy czesne standardowe, ustalone przez państwo i obowiązujące wszystkie uczelnie i kierunki oraz finansowane z państwowego budżetu. Niższe standardowe opłacają studenci, którzy pochodzą z Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i innego kraju Unii Europejskiej albo mieszkają na terenie Holandii, Luksemburgu, Belgii lub na jednym z trzech niemieckich landów: Nadrenia Północna-Westfalia, Dolna Saksonia, Brema. Niższe opłaty przysługują też osobom, które zaczynają swoje pierwsze studia w Holandii na wybranym poziomie. Studenci, którzy studiują drugi kierunek po ukończeniu pierwszego oraz spoza Europy płacą specjalne czesne – tzw. instellingstarief. Wysokość opłaty za naukę co roku przeważnie się zwiększa.

  Ocenianie jest inne niż na polskich uczelniach, ponieważ obowiązują oceny od 1 do 10 – 1 to najgorsza, a 10 najlepsza.

   

  HOLENDERSKIE UCZELNIE

   

  3 najpopularniejsze uczelnie w Holandii, gdzie można się kształcić to:

   

  1. Uniwersytet w Maastricht – jeden z najmłodszych publicznych uniwersytetów, który zajmuje wysokie miejsce w rankingu ze względu na wysoką jakość nauczania. Posiada międzynarodowy charakter. Większość zajęć na studiach licencjackich i magisterskich odbywa się po angielsku. Uczelnia znana z innowacyjnego sposobu nauczania PBL – problem-based learning, czyli nauczania problemowego. Obecnie ma 6 wydziałów: Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, Sztuki i Nauk Społecznych, Zdrowia i Nauk Medycznych, Prawa, Psychologii i Neurologii, Szkoła Biznesu i Ekonomii.

   

  Maastricht

   

  2. Uniwersytet w Utrechcie – jeden z najlepszych i najstarszych uniwersytetów, który znajduje się w sercu Holandii. Jest także jedną z największych uczelni europejskich. Znajduje się na 52. miejscu w Światowym Rankingu Uniwersytetów, prowadzonym przez uniwersytet Jia Tong z Szanghaju. Utrecht jest jednym z największych miast w Holandii.

   

  Utrecht

   

  3. Uniwersytet Techniczny w Eindhoven – najlepszy uniwersytet, według studentów – ankieta tygodnika Elsevier z 2012 roku. Kształci wszystkich przyszłych inżynierów. W 2013 r. grupa holenderskich studentów z uniwersytetu postanowiła pobić światowy rekord i zbudować największe igloo w Juuka, fińskiej miejscowości. Gigantyczny dom lodowy miał mieć około 30 metrów szerokości i 10 metrów wysokości. Ambitni studenci chcieli poprawić obecny rekord – japońskie igloo o 25 metrach szerokości.

   

  Eindhoven

  foto: archiweb.pl, pl.wikipedia.org, students.pl, studiowac.pl

  Autor: Wioleta Nowicka

6 Flares Facebook 6 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 6 Flares ×