Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 24
  Apr

  Rowerowa Holandia

  Dodano 24 April 2014 przez Katarzyna Kulisz
  7 Flares Facebook 6 Twitter 0 Google+ 1 LinkedIn 0 7 Flares ×

  rower_1

  Holandia to ojczyzna wiatraków i tulipanów, kraj muzeów i przyjazny dla rowerów. Ma więcej jednośladów niż mieszkańców. Dla większości Holendrów rower to główny i najpopularniejszy środek transportu.

   

  Rowerowe podróże

   

  Rowerami jeżdżą wszyscy i wszędzie: kobiety, mężczyźni, dzieci i osoby w każdym wieku – do pracy, szkoły i na uczelnie. Rowerem dzieci jeżdżą do szkoły. Dzięki dobrej rowerowej infrastrukturze podróż do i ze szkoły jest wygodna, szybka i co najważniejsze bezpieczna. Przy każdej szkole znajdują się parkingi rowerowe. Przy starszych placówkach, aby utworzyć teren do zaparkowania roweru, zamknięto ulice pod szkołą, a przez co niemożliwy jest dojazd samochodem. Zaletą takiej organizacji ruchu jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci – brak wejścia przy ulicy zapobiega potrąceniom i wypadkom.

  rower_szkoła

  Rower zabierzemy również wszędzie, nawet do pociągu – pamiętamy tylko o 3 zasadach. Po pierwsze, musimy wykupić bilet Dagkaart fiest, który jest ważny w całej Holandii przez cały dzień. Rower, który po złożeniu zajmuje tyle miejsca, ile sam bagaż podręczny, przewozimy za darmo. Po trzecie, ustawiamy rower w specjalnym miejscu do tego przeznaczonym. Po czwarte, zabronione jest przewożenie roweru od 6:30 do 9:00 oraz od 16:30 do 18:00 od poniedziałku do piątku, czyli w godzinach największego ruchu. Od zasady jest wyjątek w weekendy, święta i w miesiącach wakacyjnych.

   

  Bezpieczna droga

   

  Rowery są najbezpieczniejszym środkiem transportu. Sprzyja temu duża ilość rowerzystów na ulicach, dobra infrastruktura oraz rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. W sklepach kupimy mapę z wyznaczonymi drogami, dzięki czemu możemy wyznaczyć własny szlak.

  rower_2

  rower_3

  Amsterdam, największe holenderskie miasto, ma także najlepiej rozbudowaną infrastrukturę rowerową – aż 90% ulic jest przyjaznych dla rowerzystów. Możemy nawet mówić o polityce rowerowej, ponieważ wiele zakazów i nakazów ustanowiono dla dobra jednośladów. Śluzy na skrzyżowaniach do skręcania w lewo, parkingi rowerowe przy szkołach i rozbudowany szlak ścieżek dwupasmowych dla rowerzystów to tylko nieliczne rozwiązania, które sprawiają, że rower zajmuje pozycję uprzywilejowaną i bezpieczną na drodze. Wzdłuż większości ulic jest asfaltowa ścieżka rowerowa. Czasem możemy przejechać się również autostradą rowerową z pierwszeństwem jednośladów, np. między Bredą i Etten-Leur.

   

  W Holandii można kupić i wypożyczyć rower albo wynająć rowerową taksówkę. Mnóstwo sklepów rowerowych zajmuje się nie tylko sprzedażą, ale także wypożyczaniem rowerów dla turystów. Na rower trzeba jednak uważać, gdyż codziennie dochodzi do kradzieży. A rocznie ginie nawet 750 000 rowerów, według www.fakty.nl.

   

  foto: podroze.onet.pl, polskanarowery.sport.pl i podroze.gazeta.pl

  Autor: Wioleta Nowicka

7 Flares Facebook 6 Twitter 0 Google+ 1 LinkedIn 0 7 Flares ×