Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 28
  Dec

  Praktyka w kraju i za granicą – czy to się opłaca?

  Dodano 28 December 2013 przez Katarzyna Kulisz
  2 Flares Facebook 2 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 2 Flares ×

  Każdy czeka na wakacje! Zaplanowane lub spontaniczne są wymarzone. Najdłuższe to studenckie. Wolny czas sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i zdobywaniu doświadczenia. Student żadnej pracy się nie boi. Zrobi wiele, aby „podkręcić” CV. Nieocenione są także staże i praktyki za granicą.

   

  Wakacyjny dylemat

   

  Wakacje szybko się kończą. Jednak zanim słoneczna aura odejdzie w zapomnienie, skorzystaj z długich dni. Relaks i aktywny wypoczynek oraz zwariowana zabawa na świeżym powietrzu to zajęcie numer 1. Intensywna praca nad zdobyciem doświadczenia zawodowego – numer 2 dla zdeterminowanych praktykantów i stażystów.

  Letni czas sprzyja wycieczkom i podróżom. Niedobór wrażeń i działań prowadzi do szukania alternatywy na dwa miesiące. Młodzi często frywolnie podchodzą do życia i pracy. Czasem z nadejściem ocieplenia mają dylemat: pracować lub praktykować czy leniuchować?

  Coraz więcej młodych decyduje się na podejmowanie zatrudnienia na studiach i praktykuje w kraju i za granicą. Praca poza ojczystym krajem cieszy się zainteresowaniem wśród uczniów i studentów. Ponad 52% studentów na pierwszym roku rozpoczyna pierwszą pracę, zgodnie z ankietą portalu infopraca.pl. Inwestycja w rozwój zawodowy i osobisty się opłaca. Praktykant i stażysta ma szansę dostać się do najbardziej renomowanej firmy. Zwłaszcza ta zagraniczna to dodatkowo prestiż i wpis do CV, którym warto się pochwalić.

   

  Praktykowanie na obczyźnie

   

  Zagraniczny wyjazd to wyzwanie i szansa na:

  1. międzynarodowe doświadczenie – odbywanie stażu i praktyki w międzynarodowym środowisku to atut podczas rozmowy kwalifikacji. By test kwalifikacji przejść dobrze, pochwal się skromnie pracą i praktykami zagranicznymi. Kontakty z inwestorami i z obcym językiem, zagraniczne kontrakty, międzynarodowe projekty i klienci – mogą przerażać i onieśmielać. Jednak gdy zdasz test wytrzymałości i predyspozycji, jesteś zwycięzcą!

  2. sprawdzian umiejętności językowych – języki to gwarancja pracy i klucz do dobrze płatnego etatu. Z językiem masz szansę na awans, a zwłaszcza gdy jesteś poliglotą. Od dawna wiadomo, że na studiach nie można się nauczyć perfekcyjnie języka, dlatego kursy doszkalające to niezmienna moda. Za granicą szybko przetestujesz i poprawisz umiejętności językowe. Komunikatywna znajomość w mowie i piśmie zapewnia pracę jako zagraniczny konsultant.

  3. zagraniczne kontakty – im więcej znajomości i kontaktów, tym większa możliwość na upragnioną pracę na samodzielnym stanowisku. Zagraniczne kontakty pomogą też w dostaniu się do firmy o pewnej pozycji rynkowej.

   

  Praktyki tylko za darmo

   

  „Przyjmę studenta na bezpłatny staż lub praktykę” – takich ogłoszeń znajdziesz sporo. Wielu pracodawców poszukuje bezpłatnego pracownika, oferując w zamian zdobycie doświadczenia oraz pracę w młodym i dynamicznym zespole. Jako pełnowartościowy pracownik uczy się fachu od zawodowca. Wielu z nich szuka młodych, ambitnych i bez doświadczenia – nazywa to „pierwszym doświadczeniem” lub „pierwszą pracą”. Gdy jednak wymaga dyspozycyjności i nienagannej prezencji bez wynagrodzenia, przesadza. Nikt nie daje też gwarancji, że już po bezpłatnych praktykach będzie stałe zatrudnienie. Niektórym pracodawcom zależy na tanim pracowniku i jak najmniejszych kosztach pracy, a praktykujący student to zapewnia. Wtedy to obiekt wykorzystania i wyzysku!

  Taka sytuacja może oburzać, bo jak długo można pracować za darmo. ”Zastanawiam się jak długo będzie przyzwolenie na wykorzystywanie młodych, niedoświadczonych ludzi” – pisze Internauta. „Rozumiem, że stażyście nie płaci się tyle samo, co specjaliście, ale na cokolwiek zasługuje” – kontynuuje. „To przeraża, że młodzi ludzie bywają tak wykorzystywani i godzą się na to, by móc potem wpisać sobie to do CV”. „Tania siła robocza” – tak stażystów określa kolejny. „Nikt mu nie płaci, a w firmie pracuje jakby miał etat”. Co można zaproponować w takiej sytuacji? „Skrócić takie praktyki albo po prostu nie odpowiadać na takie ogłoszenia” – proponuje następny Internauta. „Im mniej będzie chętnych na bezpłatne, tym mniej takich ofert. Ale jak wytłumaczyć ludziom, że nawet na stażu mają prawo do wynagrodzenia? Nawet osoba bez doświadczenia powinna dostawać wynagrodzenie, a praca na warunkach etatu za darmo to wyzysk – podsumowuje. „Każdy nawet stażysta ma prawo do wynagrodzenia”.

  Wioleta Nowicka

2 Flares Facebook 2 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 2 Flares ×