Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 04
  Dec

  Pracuj zdalnie, czyli zawsze i wszędzie

  Dodano 4 December 2013 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Pracować można wszędzie! Nawet bez wychodzenia z domu możesz robić to, co lubisz oraz realizować się i spełniać zawodowo. Możesz również zarabiać! Praca zdalna jest dla niektórych idealnym rozwiązaniem lub jedynym i najlepszym wyjściem z bezrobocia.

   

  Zalety i wady pracy zdalnej

   

  W czasach globalizacji i dostępu do Internetu rynek pracy stwarza nowe możliwości. Coraz więcej pracodawców oferuje pracę zdalną i coraz więcej osób pracuje w domu – nie wyobraża sobie innego sposobu zarabiania i realizowania zawodowo jak przez Internet. Dlatego obecnie to już codzienność!

  Praca zdalna ma swoje zalety. Bez wychodzenia z domu uczysz się, zdobywasz umiejętności i kwalifikacje oraz wykonujesz obowiązki. Możesz zaplanować czas i pracować w przyjaznym, domowym otoczeniu bezstresowo i na luzie. Dzięki temu praca jest efektywna i skuteczna, bo zgodna z Twoim tempem i nikt Cię nie kontroluje. Dużym plusem jest również oszczędność czasu i pieniędzy. Nie musisz dojeżdżać do firmy ani stać w korkach. Zaczynasz i kończysz o której chcesz, więc jesteś swoim szefem. Ponadto pracując zdalnie, możesz pogodzić życie zawodowe z prywatnym. Nie musisz rezygnować z pracy i macierzyństwa. Praca zdalna jest idealna dla mamy. Masz bowiem więcej swobody i niezależności oraz samodzielnie kierujesz postępami – możesz się też sprawdzić! Korzyści z pracy w domu ma także pracodawca. Firma współpracuje ze specjalistami z różnych miast i państw i oszczędza – nie potrzebuje większej powierzchni biurowej, a koszty utrzymania stanowiska są dużo niższe. Dlatego pracownik jest atrakcyjny dla pracodawcy!

  Praca zdalna ma także wady. Największą jest brak kontaktu z innymi i brak pracy zespołowej. Pracując zdalnie, nie ćwiczysz ważnych umiejętności, np. pracy w grupie, kierowania innymi, asertywności, komunikacji interpersonalnej czy dzielenia się obowiązkami. Jesteś zdany tylko na siebie. Poza tym możesz poświęcać więcej czasu na pracę niż etatowy, bo nie ma wyraźnej granicy między życiem rodzinnym i zawodowym. Praca może się też przedłużać i odkładać w czasie. Do zdalnej potrzebujesz odpowiednich warunków i własnego laptopa. Dlatego zanim przyjdą oczekiwane zyski, trzeba zorganizować sobie samemu miejsce pracy.

   

  Predyspozycje do pracy

   

  Nie każdy może pracować zdalnie! Do takiej pracy wymagane są pewne cechy osobowości i predyspozycje, dzięki którym pracuje się skuteczniej, efektywniej oraz wydajniej. Pracownik zdalny musi mieć dużo samozaparcia. Potrzebna jest także samodyscyplina i zorganizowanie. W domu i bez bliskiej kontroli przełożonego można odkładać pracę w nieskończoność, więc podstawa to samodyscyplina i opracowanie harmonogramu pracy – przydaje się, gdy chcesz sprawdzić, czy to, co sobie założyłeś na dany dzień, zrobiłeś. Sam siebie kontrolujesz!

  Niezbędna jest też umiejętność kontrolowania własnego czasu i godzenia życia prywatnego z pracą, czyli tworzenie osobistej i wewnętrznej harmonii. Także pracując w domu, można stać się pracoholikiem. Praca zdalna jako ciekawa alternatywa dla klasycznej formy zatrudnienia to szansa na rozwój potencjału kreatywnych i samodzielnych, którzy cenią elastyczny tryb pracy.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×