Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 10
  Jan

  Pracować bez umowy: NIE WARTO!

  Dodano 10 January 2014 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Umowa nie jest gwarancją wypłaty wynagrodzenia, ale stanowi podstawę do walki o nie. Z podpisaną umową możesz udowodnić, że tam pracujesz i łatwiej odzyskać pensję za przepracowane miesiące. Umowa potwierdza też doświadczenie zawodowe i gwarantuje odprowadzanie składek. Zdarza się jednak, że jej brakuje, a Ty i tak pracujesz.

   

  Obawy pracownika

   

  Brak umowy to brak dokumentacji, która potwierdza przepracowane lata i doświadczenie zawodowe. Gdy wpiszesz ją do CV, pracodawca może poprosić Cię o świadectwo pracy lub referencje z poprzedniej firmy, a Ty tego nie posiadasz. Praca bez umowy jest nielegalna, a gdy zostanie wykryta, grozi kara. Kara nakładana jest na pracodawcę i pracownika. Umowa jest zatem także zabezpieczeniem przed kontrolą inspekcji pracy. A gdy pracodawca opóźnia wypłatę wynagrodzenia, dokumentem, który jest najlepszym dowodem na pracę oraz podaje wysokość wynagrodzenia. W sądzie to niezaprzeczalny dowód, gdy chcesz odzyskać pensję. Łatwiej jest pozwać pracodawcę, gdy masz podpisaną umową. „Praca na czarno” nie daje Ci takiej gwarancji albo utrudnia procedurę roszczeniową. Poza tym bez umowy trudniej ubiegać się o swoje, ponieważ bez niej pracowałeś nielegalnie. Dlatego często odpuszczasz, obawiając się sankcji karnych.

  Są sytuacje, że pracodawca obiecuje podpisanie umowy, ale do tego nie dochodzi. Pracownik dopomina się, a pracodawca za każdym razem mówi to samo: „umowa prawie przygotowana, proszę jeszcze poczekać”. Pracownik pracuje przez kilka miesięcy bez umowy z nadzieją, że w końcu ją otrzyma. Czuje się wykorzystywany i oszukiwany, bo nie podpisał z pracodawcą obiecanej umowy. Jednak boi się zrezygnować z etatu, ponieważ aktualny rynek pracy jest niepewny i trudno znaleźć odpowiednie zatrudnienie. Jeśli dodatkowo zalegają z wypłatą wynagrodzenia, problem się bardziej pogłębia. W tej sytuacji trzeba wystosować pismo z wyznaczeniem daty przelewu. Gdy szefostwo nie odpowiada na maile i telefony, wyślij list. Opisz w nim zaistniałą sytuację i podaj termin podpisania umowy i zaległego wynagrodzenia. Pismo wyślij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Kopię zostaw dla siebie, aby potem wykorzystać to w sądzie.

  Jeśli do określonego czasu nie otrzymasz wypłaty, a umowa nie zostanie zawarta, poinformuj pracodawcę, że powiadomisz inspekcję pracy o braku umowy i zaległym wynagrodzeniu. Sprawy w sądzie pracy są bezpłatne, ale musisz mieć świadków, że praca była wykonywana. W następnej kolejności powiadom urząd skarbowy, że z powodu braku umowy, firma nie odprowadza składek i podatków.

   

  Pracodawca pod ochroną

   

  Umowa chroni pracodawcę i pracownika. Czasem to pracownik nie chce umowy, ponieważ jest mu tak wygodniej i bez opłacanych składek zarabia więcej. Argumentem za brakiem umowy jest także pobieranie świadczeń socjalnych i zaległości kredytowe. Jednak zdarza się, że po jakimś czasie pracownik może wysłać donos do PIP o pracy bez umowy, np. z zemsty lub z innego powodu. Nie tylko pracodawcy nie przestrzegają prawa, również pracownicy nadużywają swoich praw. Ukrywanie dochodów i namawianie do „pracy na czarno” może pracownika dużo kosztować.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×