Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 16
  Dec

  Praca za granicą – co pomaga ją zdobyć?

  Dodano 16 December 2013 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Pracodawca posiada długą listę umiejętności perfekcyjnego pracownika. Wszystko, co stanowi meritum rekrutacji umieszcza w ogłoszeniu: wymagania i oczekiwania. Właśnie taka osoba jest maksymalnie pożądana i czeka na nią atrakcyjna praca z prestiżem. W kraju i za granicą wymagania i predyspozycje się pokrywają lub dopełniają, tworząc wizerunek pracownika z klasą.

   

  Pożądane wymagania za granicą

   

  Wszystkie predyspozycje zawodowe są uzależnione od stanowiska i zakresu obowiązków. Za granicą najbardziej liczy się:

  1. doświadczenie w zawodzie – bez praktyki zawodowej trudno liczyć na wykonywanie wyuczonej profesji. Szkoła i kursy doszkalające, a potem praktyka to konieczne, aby się odnaleźć na zagranicznym rynku. Za granicą docenia się polskich specjalistów. Z fachem i znajomością języka ich szanse na pracę rosną. Za granicą są wyższe zarobki, ale i wyższe wymagania. Kilka lat doświadczenia to minimum podczas rekrutacji.

  2. znajomość języków – język obcy bywa koniecznym kryterium, które trzeba spełnić, żeby zostać zatrudnionym za granicą. Im większa znajomość i ilość języków, tym możesz pracować na wyższym stanowisku i w wielu krajach. Podczas rekrutacji jest przeprowadzany test językowy. Angielski to minimum, a jeszcze lepiej, jak znasz język kraju, w którym będziesz pracował w stopniu dobrym i zadowalającym. Rzadko się zdarza, aby język nie był wymagany. W takiej sytuacji pracodawca oferuje kursy. Czasem na potwierdzenie umiejętności potrzebny jest certyfikat. W Niemczech trzeba znać głównie niemiecki, w Holandii niemiecki, angielski i holenderski. Natomiast we Włoszech niemiecki, angielski i włoski, w Belgii angielski, a we Francji angielski i francuski. Czeski pracodawca wymaga czeskiego, niemieckiego i angielskiego.

  3. prawo jazdy – posiadanie przynajmniej kategorii B pojawia się jako wymaganie w wielu ogłoszeniach. Zwiększa to szansę na krajowy i zagraniczny etat. To też przejaw elastyczności i mobilności zawodowej. Czasem dodatkowym atutem jest własne auto. Prawo jazdy jest konieczne. Pytają o nie agencje, które kierują zagranicznym rynkiem pracy. „Dzwoniłam do kilku agencji i wszędzie mnie wypytywali, czy mam prawo jazdy. Gadałam z jedną kobietą, która wyjeżdżała do Niemiec i powiedziała mi, że gdyby nie miała prawa jazdy, byłoby jej ciężko dostać pracę jako opiekunka. To się robi normą, że kobiety muszą mieć prawo jazdy” – pisze na forum www.opiekunki-forum.pl

  4. elastyczność – za granicą jest wiele do zrobienia. Elastyczność zawsze się przydaje w obcym kraju. Gdy kończy się zajęcie, z powodu którego opuściłeś kraj, znajdzie się kolejne. Za granicą jest najwięcej pracy sezonowej i dla technicznej profesji. Dlatego dobrze jest być elastycznym przy wyborze pracy.

  5. uprawnienia zawodowe – dodatkowe uprawnienia potwierdzone certyfikatem to już norma podczas szukania pracy za granicą. Zagraniczni pracodawcy zatrudniają osoby z wysokim doświadczeniem i kwalifikacjami. W ogłoszeniu podają, jakie uprawnienia mają znaczenie. Spawaczowi potrzebne są uprawnienia na wózki widłowe i dźwigi oraz umiejętności czytania rysunku technicznego. Inżynier elektryk/elektrotechnik, jak zna elektro CAD, ePLAN, oprogramowania S7 Mitsubishi, Wizualizacja w WinCC, PCS 7 i InTouch, jest atrakcyjniejszym pracownikiem.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×