Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 29
  Mar

  Pewność siebie jak magnes na marzenia

  Dodano 29 March 2014 przez Katarzyna Kulisz
  9 Flares Facebook 9 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 9 Flares ×

  Pewność siebie i odwaga to główna baza do spełnienia zawodowych i osobistych marzeń. Bez wiary w swoje możliwości i samoakceptacji nie jest możliwe imponujące zwycięstwo. Szczęście okazujesz na zewnątrz, ale tylko wewnętrzne poczucie zadowolenia i spełnienia jest tym, co cieszy najbardziej.

   

  8 elementów pewności siebie

   

  Patrycja Zasług, trenerka i coach z dyplomem, jest autorką warsztatów „Codziennie pewna siebie”, w których wzięło udział już prawie 1000 kobiet. Według niej możliwe jest głębokie i prawdziwe poczucie spełniania, kiedy wypracujesz 8 filarów pewności siebie. Zaliczamy do nich: samoświadomość i samoakceptację, poczucie własnej wartości, zadowolenie z siebie i wiarę w siebie, zaufanie do siebie, odpowiedzialność za decyzje i pozytywne nastawienie.

   

  Według autorki, kluczem do prawdziwej i głębokiej pewności siebie jest samoświadomość, a więc wiedza na swój temat. Kiedy znasz siebie i masz świadomość swoich wad, nawyków i przyzwyczajeń oraz zalet i talentu, wiesz co wymaga naprawy. Samoświadomość jest źródłem wewnętrznej przemiany i od niej zaczyna się budowanie pewności siebie. Gdy poznasz siebie, to musisz całkowicie zaakceptować. Akceptacja jest kolejnym etapem do pracy nad sobą – nad charakterem i potencjałem. Musisz mieć świadomość, że masz prawo do negatywnych i pozytywnych emocji. Nie jesteś doskonały, jednak zawsze możesz być bliżej doskonałości. Polub siebie i zaakceptuj wszystkie wady, niepowodzenia i porażki. To dzięki nim uczysz się i poznajesz świat oraz weryfikujesz swoje możliwości i umiejętności.

   

  Jak już zaakceptujesz osobowość i zobaczysz, ile udało Ci się osiągnąć, czujesz zadowolenie z siebie, które jest „barometrem, pokazującym, na ile siebie zaakceptujesz”. Żeby jednak wszystko się udało i żebyś był często z siebie zadowolony i akceptował swoją odmienność, to musisz uwierzyć w siebie. Wiara w siebie to przekonanie, że potrafisz coś zrobić, że jesteś dobrze przygotowany i tylko szukasz sposobu, żeby udało się za pierwszym lub następnym razem. To sposób myślenia oparty na możliwościach, ryzykowaniu i próbowaniu do skutku. Zawsze również powinieneś „czuć się ważny dla siebie”, czyli doceniać własną wartość. Samoocena jest źródłem kompleksów, egoizmu, narcyzmu i zdrowej równowagi psychicznej. Zrównoważona ocena siebie jest początkiem zaufania do swoich wyborów i strategicznych decyzji. Ważne jest również to, by wziąć odpowiedzialność za wszystkie, nawet te nieudane wybory i plany. To oznaka życiowej dojrzałości i samodzielności. Kiedy bierzesz życie we własne ręce, sam organizujesz świat i ponosisz konsekwencje decyzji. A z optymistycznym nastawieniem, wszystko staje się możliwe.

   

  Pewność siebie a kontakty zawodowe

   

  Pewność siebie jest ważną cechą w kontaktach międzyludzkich. Osoba jej pozbawiona jest nieśmiała, zagubiona, nieustannie niezadowolona z siebie i ze swoich efektów. Ma pretensje do siebie, że przez brak odwagi znowu coś jej się nie udało w pracy i w życiu osobistym.

   

  Pewność siebie charakteryzuje ludzi sukcesu, a każdy chce do nich należeć. Zawsze można się jej nauczyć. Wystarczy, że podczas spotkań z innymi ludźmi pamiętasz o 4 rzeczach: uśmiechu, wyprostowanej postawie ciała, płynnych ruchach i kontakcie wzrokowym. Jeśli obawiasz się wystąpień publicznych, trenuj je przed lustrem i bliskimi oraz zawsze przygotuj się do roli. Ciągle powtarzaj, że jesteś pełnowartościowy i niepowtarzalny. Zasługujesz na to, żeby być szczęściarzem i nim jesteś, bo masz świetnych ludzi wokół siebie.

   

  Wioleta Nowicka

9 Flares Facebook 9 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 9 Flares ×