Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 29
  Dec

  Pałac Królewski w Amsterdamie

  Dodano 29 December 2016 przez Katarzyna Kulisz
  0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Flares ×

  Niemalże zaliczony do jednego z ośmiu cudów świata, najważniejszy budynek holenderskiego Złotego Wieku, leżący przy Placu Dam – Pałac Królewski Amsterdamu w XVII w. został mieszczańskim symbolem miasta.

  pobrane-1

  Jego budowę rozpoczęto w 1648 r., gdy Holandia wyzwoliła się spod panowanie Hiszpanii, po zakończeniu wojny osiemdziesięcioletniej. Gospodarka Holandii prężnie się rozwijała, a Amsterdam był jej najbogatszym miastem. W mieszkańcach obudziło się pragnienie postawienia olbrzymiego świeckiego gmachu. Zapragnęli więc ratusza, który byłby dumą Holandii. Jacob van Campen został projektantem tego przedsięwzięcia, a Daniel Stalpaertow budowniczym. Pierwszym krokiem rozpoczynającym budowę było wbicie w grząski amsterdamski grunt około 14 tys. drewnianych pali, które stanowiły podstawę do fundamentów i ścian. Postawiono budynek o ok. 37 m długości, 18,3 m szerokości i prawie 28 m wysokości. W ratuszu znajdowały się marmurowe podłogi, ułożone w kształt półkuli ziemskich, liczne obrazy i rzeźby cenionych artystów. Z wieży ukazywał się piękny widok na port i miasto. Koszt budynku wyniósł 8,5 miliona guldenów.

  images

  XVIII w. przyniósł spadek pozycji Amsterdamu na światowej arenie. Holandia wraz ze swym pięknym amsterdamskim ratuszem została spustoszona przez wojska francuskie. W 1806 r. królem Holandii został brat Napoleona Bonaparte – Ludwik Napoleona, który ratusz przekształcił w pałac królewski. Po upadku Napoleona na tron wróciła dynastia Orańska. Od tego czasu pałac stał się siedzibą królów Holandii, po dzień dzisiejszy. Koninklijk Paleis te Amsterdam –  zgodnie z  mocą ustawy Stanów Generalnych (holenderskiego parlamentu) jest jednym z trzech pałaców, będących do dyspozycji królowej Beatrix. Warto go zwiedzić, by podziwiać jego wnętrza, jak i historię, która jest z nim związana.

   

   

  Źródła: vorsten.nl, cudaswiata.pl, nasza-holandia.pl, mojaholandia.nl, paradoxoff.com

  Katarzyna Kulisz, specjalista ds. rekrutacji

0 Flares Facebook 0 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 0 Flares ×