Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 29
  Nov

  Kobieta pracująca

  Dodano 29 November 2013 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Kobieta na rynku pracy zawsze się odnajdzie. Nawet matka wychowująca swoje dzieci ma szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy bez wychodzenia z domu. Niektóre panie zamiast szukania zatrudnienia wybierają własny biznes. Kobiety stają się coraz bardziej przedsiębiorcze i pomysłów im nie brakuje.

   

  6 mitów o pracy kobiet

   

  Sytuacja zawodowa kobiet różni się od sytuacji mężczyzn! W społeczeństwie krąży też wiele stereotypów, które dyskwalifikują i dyskryminują kobietę jako pracownika i szefa. Wyniki badań Sedlak & Sedlak opracowane przez wynagrodzenie.pl i rynekpracy.pl obalają7 mitów na temat kobiet na rynku pracy:

  1. władza głównie dla mężczyzn – władza jest nadal atrybutem męskości. Mężczyźni i kobiety są tak samo dobrymi pracownikami, a jednak mężczyźni szybciej awansują i mają wyższe zarobki. Kobieta idealnie sprawdza się na stanowisku kierowniczym oraz świetnie sobie radzi jako bizneswoman.

  2. mężczyzna lepszym szefem – niekoniecznie to prawda. Kobieta posiada wiele cech, które sprawiają, że jest fantastycznym kierownikiem i szefem. Czasem jest lepszym, ponieważ skuteczniej i łatwiej się komunikuje z innymi, jest typem mniej władczym i nie ryzykuje. Daje też pracownikom większe podwyżki.

  3. mniej inteligentne i niezdolne – kobiety są tak samo zdolne jak mężczyźni. Posiadają wrodzoną intuicję i nie podejmują ryzyka, więc częściej zyskują niż tracą. Są przy tym emocjonalne i empatyczne, co dodatkowo pomaga w zarządzaniu zespołem.

  4. bez kompetencji – opinia, że kobiety posiadają mniejsze kompetencje, umiejętności i wiedzę dawno wygasła. Kobiety podobnie jak mężczyźni mają uzdolnienia, ulubione pasje i zainteresowania, które rozwijają. Tak samo zależy im na życiu zawodowym i rozwoju osobistym. Badania pokazują, że są bardziej wykształcone niż mężczyźni. W 2010 roku ogółem 65% absolwentów to kobiety – 64% to absolwentki wyższych szkół artystycznych, 81% – uniwersytetów medycznych, 78% – szkół pedagogicznych, 68% – ekonomicznych i 72% – uniwersytetów.

  5. wykształcenie gwarancją wyższej pensji – wykształcenie kobiet nie przekłada się na wysokość wynagrodzenia. Im wyższe kwalifikacje, tym większe dysproporcje między zarobkami kobiet i mężczyzn. Dlatego kobieta i mężczyzna na tym samym stanowisku mają różne wynagrodzenia.

  6. atrakcyjny wygląd zawsze pomaga – atrakcyjność fizyczna kobiet i dbanie o siebie pomaga tylko w niektórych branżach i na wybranych stanowiskach. Kultura i sztuka oraz świat biznesu – to branże, gdzie atrakcyjność kobiet ma znaczenie. W typowo męskich profesjach atrakcyjność kobiet przeszkadza, bo twierdzą, że to wygląd, a nie kompetencje i wykształcanie pomagają zdobyć pracę i awansować. Wtedy muszą się bardziej starać, aby uwodnić, że stanowisko i awans im się należy.

   

  Kobieta i rynek pracy

   

  Rynek pracy tworzą aktywni i bierni zawodowo. Do aktywnych zalicza się pracujących i bez pracy. Sytuacja aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn jest odmienna, według raportu GUS „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy” z 2012 roku.

  W latach 2003 – 2011 było więcej aktywnych zawodowo mężczyzn niż kobiet. W roku 2011 43,4% kobiet i 58,9% mężczyzn w wieku 15 lat i więcej pracowało. Najwięcej kobiet pracuje w sektorze prywatnym – 66,3% na stanowiskach biurowych, w usługach i sprzedaży oraz jako specjaliści. Opieka zdrowotna i pomoc społeczna, edukacja, zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa to główne sfeminizowane branże oraz sektory gospodarki. W latach 2003 – 2011, najwięcej kobiet było zarejestrowanych jako bezrobotne. Zarobki mężczyzn i kobiet w tych samych grupach zawodowych różnią się. W październiku w 2010 wynagrodzenie ogółem wynosiło 3 – 4 tys. W każdej przebadanej grupie zawodowej to mężczyźni zarabiają więcej.

   

  Bizneswoman – kobieta kierownik

   

  Przedsiębiorcze kobiety z pomysłem na biznes realizują się zawodowo i odnoszą sukcesy. Kobieta szef to nie fatamorgana – to popularne zjawisko. Nastała era kobiet biznesu! Coraz więcej projektów unijnych angażuje młode i energiczne panie do „brania losu w swoje ręce”.  Upragniony sukces osiągają dzięki swojej pracy, wrodzonej intuicji i empatii, które pomagają im zdobywać cele.

  Zarządzanie biznesem to jak wychowywanie dzieci. Kobiety są do tego stworzone i wiedzą, że tak jak w wychowywaniu, ryzyko w biznesie nie istnieje. Kobieta może być perfekcyjnym szefem i przywódcą. Według respondentów posiada 5 cech sukcesu zawodowego: porządek, odwaga, wiedza, pasja, zaangażowanie oraz kreatywność. Kobieta – szef i mężczyzna – szef różnie kierują ludźmi. Kobiety na stanowiskach kierowniczych popełniają także błędy: niska odporność na stres, emocjonalne i wrażliwe zarządzanie, za duża drobiazgowość, brak wiary w siebie oraz bagatelizowanie problemów negatywnie wpływa na ich pracę i jej efektywność. Podejście do obowiązków jest efektem stylu pracy. Przedsiębiorcza kobieta jest ostrożna oraz nie lubi kredytów i finansowych zobowiązań. Jest świetnie wykształcona i wykwalifikowana – dojrzała do podejmowania decyzji. Panie też szybciej i chętniej dają podwyżki i przyjmują nowy personel. Pod koniec III kwartału 2011 roku własną firmę miało 3 mln 49 tys. osób, w tym 1 mln 55 tys. kobiet – 34,6 % wszystkich przedsiębiorców, według badań. Podobnymi wynikami dysponuje Eurostat.

  Kobiety zakładają własną firmę, ponieważ chcą więcej zarabiać, rozwijać się zawodowo, stać się niezależne i samodzielnie podejmować decyzje o swoim losie oraz mają przedsiębiorczy potencjał, podają badania Tax Care.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×