Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 04
  Apr

  Kariera w Holandii

  Dodano 4 April 2014 przez Katarzyna Kulisz
  3 Flares Facebook 3 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 3 Flares ×

  Holandia jest jednym z krajów europejskich, gdzie Polacy masowo wyjeżdżają do pracy: sezonowej i stałej. Ojczyzna wiatraków sprzyja aktywności i przedsiębiorczości. Można w niej nie tylko pracować, ale także prowadzić własną „F”.

   

  Przełomowa data

  1 maja 2007 roku Holandia, jako dziewiąty kraj starej UE, otworzyła swój rynek pracy dla obcokrajowców. Wcześniej zrobiły to: Irlandia, Szwecja, Wielka Brytania (od 1 maja 2004 r.), Finlandia, Grecja, Hiszpania, Portugalia i Włochy (od 2006 r.). Zniesiono pozwolenie na pracę dla pracowników UE-8, czyli krajów, które przystąpiły do UE w 2004 roku. Od tej daty również Polacy mają całkowity dostęp do holenderskiego rynku pracy. Mogą swobodnie i bez problemu wybierać i zmieniać pracodawcę na terenie Holandii bez konieczności opuszczania kraju, gdy skończy się termin zezwolenia.

   

  Szanse i warunki zawodowe

   

  Holandia to typowa kraina rolnicza, dlatego najbardziej potrzebuje pracowników sezonowych przy zbiorze i sortowaniu warzyw i owoców oraz do pracy w szklarniach, szkółkach drzewek i krzewów ozdobnych oraz na plantacjach i na farmach kwiatowych. Praca jest od kwietnia, kiedy zaczyna się sezon szparagowy. Polacy znajdują też pracę w branży technicznej, np. jako spawacze. Holenderscy pracodawcy doceniają spawaczy z Polski, jednak do pracy wymagają podstawowej znajomości języka obcego, np. angielskiego lub niemieckiego i odpowiednich kwalifikacji.

  W Holandii, podobnie jak w Polsce, jest 36-40 godzinny tydzień pracy. Nadgodziny są płatne dodatkowo lub odbierane jako urlop. Zarobki, w porównaniu do polskich, są wysokie, dlatego atrakcyjne. Przykładowa pensja wynosi: w opiece zdrowotnej 1900€, budownictwie – 2036€ i w handlu i usługach – 1745€.

   

  Własna firma w Holandii

   

  Od chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Polacy mogą zakładać i prowadzić własną działalność gospodarczą na terenie Holandii. Holandia to kraj dla przedsiębiorczych. Najpopularniejsze wśród Polaków są jednoosobowe działalności, nazywane Eenmanszaak i ZZP (zaak zonder personal) o charakterze remontowo – budowlanym. Zrozumiałe i jasne przepisy prawne, które regulują założenie i prowadzenie ZZP zachęcają do zostania swoim szefem. Taką firmę założysz tylko jeśli jesteś zameldowany w Holandii.

   

  Autor: Wioleta Nowicka

3 Flares Facebook 3 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 3 Flares ×