Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 17
  Feb

  Jaka praca zadowala?

  Dodano 17 February 2014 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Pracownik to nie AUTOMAT! Nie może pracować bez przerwy i ciągle na tym samym poziomie. Praca musi być spełnieniem, a życie zadowoleniem. Co najbardziej cieszy go w życiu? Co mobilizuje go do podwojenia wysiłków? Praca, która jest przyjemnością!

   

  Praca jak z bajki

   

  Pracownika najbardziej cieszy praca, która:

   

  1. jest największą pasją – jeśli robi się, co się lubi, pracuje się chętnie i bez przymusu. Przynosi to lepsze rezultaty i w dłuższej perspektywie nie nudzi się. Zawsze ekscytuje i podnieca oraz motywuje do osiągania lepszych efektów. Pasjonatowi nigdy nie grozi wypalenie zawodowe i znudzenie. Nie grozi utrata motywacji i mobilizacji. Pasja jest jego największym, życiowym motywatorem. Pracodawcy coraz częściej poszukują do swojego zespołu pasjonatów i hobbystów. Zainteresowania w CV czasem pokrywają się z pracą albo całkowicie od tego odbiegają. Posiadanie oryginalnych wyróżnia oraz pomaga zdobyć pracę. Poza tym pasja czyni cuda. Bez pasji w życiu i w pracy nie ma szans na spełnienie. Bo praca powinna być beztroską radością, a nie męczarnią. Dużo osób nie zna swojej pasji, dlatego wybierają pracę, w której dobrze zarabiają albo nie muszą się napracować. Brak pasji wynika także z braku ukierunkowania zawodowego, co w ostateczności prowadzi do ruchomej ścieżki zawodowej. Kiedy w pracy możesz wykorzystać umiejętności i ulubione predyspozycje, jesteś szczęściarzem.

   

  2. stawia na samorozwój – większość pracowników docenia w swojej pracy to, że może się doskonalić. Pracuje się nie tylko po, by zarabiać i zabezpieczyć utrzymanie swoje i rodziny. Podstawowym powodem do podejmowania zatrudnienia bywa też rozwijanie umiejętności i zdobywanie kolejnych. Poza tym praca, która doskonali nigdy się nie znudzi, nie męczy oraz zabezpiecza przed syndromem wypalenia zawodowego. Nigdy również nie przestaje fascynować i ekscytować, czyli „kręcić”. Są zawody, które polegają na automatyzmie i powtarzalności. Jednak i w takich musi być okazja oraz możliwość do szkolenie się.

   

  3. pozwala na samodzielność samodzielne i decyzyjne stanowisko jest powodem do dumy. Niekoniecznie jest kierownicze, ale pozwala na podejmowanie strategicznych i kluczowych kwestii zawodowych. Odpowiadasz za zadanie i jesteś odpowiedzialny za przebieg i efekty. Jesteś nie tylko kontrolerem, ale i liderem w grupie albo działasz sam i pracujesz z harmonogramem. Samodzielny pracownik nie boi się wyzwań oraz niekonwencjonalnych rozwiązań. Jest otwarty na propozycje i stanowczy, gdy trzeba. Poza tym uwielbia być w ciągłym ruchu, a aktywność to jego drugie imię. Nie można ciągle być marionetką. Czasem tylko poważne i odpowiedzialne stanowisko pozwala zaimponować i pokazać się z nowej strony. Jest także sprawdzianem predyspozycji.

   

  4. jest opłacalna – jest źródłem utrzymania, a przynajmniej powinna zapewniać godne życie. Wynagrodzenie jest też motywatorem i sposobem na docenienie doświadczenia i pasji zawodowej oraz motywacji i zaangażowania. Jest czynnikiem motywującym i wskaźnikiem opłacalności. Nie można pracować bez wynagrodzenia i bez pochwał. Wielu potencjalnych kandydatów, wybierając miejsce zatrudnienia, bierze pod uwagę uznanie i prestiż oraz kwotę wynagrodzenia. Dla niektórych pensja jest kluczowym kryterium i powinna być adekwatna do wykształcenia i doświadczenia. Nie może być za niska lub poniżej oczekiwań, bo staje się nieopłacalną inwestycją. Jeśli pracownik ma czuć się szanowany i doceniany przez szefa, powinien być względnie zadowolony z wynagrodzenia i mieć szansę na podwyżkę, gdy zasłuży.

   

  5. ewoluuje – motywujące stanowisko zmierza do zawodowego sukcesu, czyli pochwał i awansu. Każda praca powinna ewoluować i przynosić wymierne korzyści. Awans to metoda na docenienie zaangażowania i ukierunkowanie kariery. Niektórzy z uporem i z determinacją dążą do awansu i „wspinają się po szczeblach” firmowych. Staje się to ich marzenie zawodowe. Dla innych ewolucja to nie awans i podwyżka. Bowiem nie zawsze przekłada się to na finanse i samodzielną decyzyjność. Czasem najlepszym sposobem jest ulepszanie się i dokształcanie oraz uczenie od profesjonalistów.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×