Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 17
  Jan

  Jak się zmotywować?

  Dodano 17 January 2014 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Motywacja – to dzięki niej możesz szybciej, lepiej i efektywniej. To dzięki niej spełniasz marzenia i poddajesz się planom. Nie wszystkie cele są od razu do zrealizowania. Wiele z nich wymaga czasu, cierpliwości i ogromnego wysiłku. By nie porzucić ich przed metą, codziennie motywuj się!

   

  Prawdziwe motywy

   

  Wszystko ma cel i do czegoś zmierza. Bezsens nie istnieje! To motyw determinuje zadania i działania, które pragniemy i pożądamy. Motyw pozostaje niezmienny lub ewoluuje z czasem do momentu osiągnięcia celów. Aby działanie było na identycznym poziomie oraz stopniu zaawansowania, potrzebujesz motywacji – pokonuje przeszkody i bariery oraz osiąga lepsze wyniki w pracy i w szkole.

  Motywacja „pcha do przodu, nawet wtedy, gdy już Ci się nie chce. Motywacja to zachęcanie do nieodpuszczania i pracowanie nad zadaniem do skutku. Bez niej szybko byś się poddawał i zniechęcał. Długoterminowe cele wymagają długodystansowej i intensywnej motywacji. „Nie wyznaczaj sobie małych celów. Jeśli oczekujesz mało, mało dostaniesz” – Jim Rohn. Dlatego warto inwestować czas i zaangażowanie w większe cele, których korzyści są także proporcjonalne. Rozłożenie celu na etapy urealnia je.

  Motywacja jest pojęciem indywidualnym – każdego, co innego zmotywuje. Awans, premia, podwyżka w pracy, lepsza ocena i średnia ocen, nagroda i pochwała – jest tyle sposobów na motywację, ile osób. „Motywacja pozwala zacząć. Nawyk pozwala Ci kontynuować” – Jim Ryun. Niech działa jak najwięcej motywów, a wtedy zwiększasz prawdopodobieństwo, że cel się ziści. Jeden motywator to za mało, by „utrzymać go przy życiu”.

   

  Motywacja, która działa

   

  Czasem ciężko się zmotywować, chociaż ma się świadomość nagrody. Poza tym czas jej nie służy. Aby się zmotywować trzeba:

  1. wizualizować nagrodę – wyobraź sobie cel i nagrodę. Poczuj przez chwilę, że jesteś na mecie i inni Ci gratulują awansu lub podwyżki. Poczuj się gwiazdą w firmie lub w szkole. Podbudujesz tym samym swoje EGO, a samoocena i zapał do pracy wzrośnie. Możesz zrobić zdjęcie celu i powiesić nad biurkiem. Wtedy wiesz, po co pracujesz.

  2. szukać inspiracji – poszukiwanie nowych wrażeń pomaga w pracy. Dzięki nim nigdy się nie nudzisz. Zawsze dzieje się coś nowego, co wprowadza powiew świeżości. Realizacja celu może zanudzać. Gdy to urozmaicisz, stary będzie nowym.

  3. pracować w grupie – w zespole każdy jest motywatorem. To inni zarażają pasją i entuzjazmem, podpowiadają rozwiązania i oferują „gotowce”. W zespole cele są z każdym dniem bliżej realizacji. Jeśli motywacja słabnie, poszukaj osób o podobnych zainteresowaniach i celach zawodowym – pracujcie RAZEM i zachęcajcie się. Grupa wsparcia się przydaje, gdy masz dość, a chcesz dalej.

  4. pracować na bieżącounikaj zaległości. Odkładać pracę można w nieskończoność, ale jej nadrobienie to problem. Im więcej zaległości, tym motywacja coraz słabsza. Opracuj wstępny harmonogram i pracuj zgodnie z terminami. Nie wmawiaj sobie, że masz na to czas i to za trudne. Weź się do roboty i bądź systematyczny.

  5. monitorować postępy – to, co osiągniesz zapisuj i zawieś w widocznym miejscu. Doceniaj wszystkie sukcesy i osiągnięcia. Gdy dostrzegasz rezultaty działań, pracujesz lepiej i z zaangażowaniem. Monitorowanie postępów pokazuje, że zdobywasz kolejne etapy i udoskonalasz się z każdym krokiem. „Wola zwycięstwa, potrzeba sukcesu i pragnienie wykorzystania potencjału. To klucz otwierający drzwi do doskonałości” – Eddie Robinson.

  6. zachować spokój – od razu nic nie zrobisz. Cierpliwość i zachowanie równowagi są potrzebne, aby nie tracić motywacji. Zadanie musi być przyjemnością, a jest nią, kiedy to pasja! Z cierpliwą i ulubioną pasją motywacji nigdy Ci nie zabraknie.

  7. pokonać wady – jeśli nie lubisz terminów, pracuj zgodnie ze swoim tempem. Gdy lubisz niebanalność, stwórz własny styl. A gdy wady przeszkadzają w pracy, pozbądź się ich na jakiś czas lub zamień na zalety.

   

  Siła motywacji jest w Tobie! „Ludzie często mówią, że motywacja nie trwa wiecznie. Cóż tak samo jak kąpanie się. Dlatego radzimy robić to codziennie” – Zig Ziglar.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×