Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 05
  Dec

  Jak dobrze zrezygnować z pracy?

  Dodano 5 December 2013 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Rezygnacja z pracy nie jest łatwą decyzją. Praca to drugi dom i nie zawsze chcesz się z nim rozstawać. Są jednak sytuacje, które wymuszają jej błyskawiczną zmianę. Wtedy trzeba powiadomić obecnego pracodawcę o swoich zamiarach.

   

  Muszę i chcę odejść

   

  Najczęściej powodem rezygnowania z pracy jest mobbing, czyli psychiczne znęcanie się nad pracownikiem albo lepsza praca. Gdy możesz podjąć zatrudnienie na lepszych warunkach i z większym wynagrodzeniem, to długo się nie zastanawiasz. Każdemu zależy na fascynującym zajęciu, które się opłaca. Jednak nie poleca się częstej zmiany miejsca pracy, ponieważ źle to wygląda. Taką osobę postrzega się jako niestałą, nielojalną i niepewną. Trudno wytłumaczyć też przyszłemu pracodawcy krótkie okresy zatrudnienia. Dlatego rezygnuj z pracy wtedy, gdy musisz!

   

  Rezygnacja z klasą

   

  O swojej decyzji musisz powiadomić szefa pisemnie 2 – 4 tygodni wcześniej (w zależności od terminu wypowiedzenia, jaki masz w umowie). Nie rezygnuj z dnia na dzień, bo to niepoważne, nieprofesjonalne i nieodpowiedzialne. Nie musisz podawać powodu. Podziękuj szefowi i kolegom za współpracę. Lepiej mieć wśród nich przyjaciół, bo w przyszłości możesz na nich trafić. „Nie pal za sobą mostów” – pozostaw po sobie dobre wrażenie. Podczas rozmowy z pracodawcą bądź oszczędny w słowach i pewny decyzji. Jeśli będzie Cię namawiał do pozostania, pomyśl co może Cię zadowolić: podwyżka, awans albo zmiana stanowiska, działu lub miasta. Powiedz wprost o swoich oczekiwaniach i nie reaguj na każdą propozycję impulsywnie. Najlepiej odpowiedz mu, że to jeszcze przemyślisz.

  Gdy to już ostateczna decyzja, zaoferuj pomoc przy wyborze kolejnego zastępcy i wdrożeniu go w obowiązki. Bądź aktywny do końca i nie zaniedbuj pracy podczas ostatniego tygodnia i dnia. Pokaż, że nadal pracujesz na takim samym poziomie mimo, że odchodzisz. Nie obciążaj pozostałych swoimi obowiązkami. Skończ, co zacząłeś, a potem zabierz wszystkie rzeczy. Nie mów gdzie odchodzisz i nie wyjawiaj nazwy następnej firmy – mów oszczędnie o swoich planach! Nie obmawiaj poprzedniego pracodawcy – zadbaj o pozytywne relacje z każdym. Ostatniego dnia pozbieraj kontakty do współpracowników, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×