Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 27
  Nov

  Jak bezpiecznie pracować za granicą?

  Dodano 27 November 2013 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Bezrobocie w Polsce przeraża swoim zaawansowaniem. Dotyka osoby w każdym wieku i z każdym wykształceniem. Teraz nikt nie ma gwarancji, że po szkole czeka praca. Gdyby wszyscy znali złoty środek na udane życie zawodowe, wszyscy byliby spełnieni. A jednak w życiu nie jest jak w bajce. Jeśli w kraju szukanie pracy to udręka, szukaj poza nim.

  Kusząca praca zarobkowa

  Praca za granicą budzi zainteresowanie wielu, a zwłaszcza młodych. Studenci i uczniowie, jak chcą zarobić i dorobić szukają zatrudnienia poza krajem. Kuszą większe zarobki i możliwość poprawienia zdolności językowych. Dla młodych bezrobotnych, wchodzących dopiero na rynek pracy, doświadczenie zagraniczne to kopalnia możliwości.

  Bezpiecznie za granicą

  Wybierając się za granicę, trzeba być ostrożnym i mieć ograniczone zaufanie. Można spotkać wielu oszustów i naciągaczy, którzy czekają, żeby wykorzystać. Nieuczciwych pośredników i pracodawców nie brakuje. Odpowiednie przygotowanie wyjazdu i pełna informacja na temat miejsca pracy uchroni przed oszustwem.

   

  4 sposoby na bezpieczną pracę w obcym kraju:

   

  1. nie jedź w ciemno – sprawdź pracodawcę

  Upewnij się, że pracodawca, dla którego będziesz pracował istnieje i czy oferuje takie warunki, o których wspomniał pośrednik. Zrób research, czyli poszukaj jak najwięcej informacji o firmie i sprawdź, czy działa legalnie. Znajdź każdy szczegół, w tym nr telefonu i adres. Wszystkie niepokojące sygnały zgłaszaj. Nie czekaj na oszusta – znajdź go pierwszy!

   

  2. nie pracuj na czarno – podpisz umowę

  Brak umowy to luka, którą może wykorzystać nieuczciwa firma. Jeśli warunki umowy nie są podpisane przez obie strony, to możesz łatwo zostać oszukany. Z umową masz pewność, że dostaniesz pensję oraz większe szanse na jej odzyskanie, bo masz dowód. Umowa to gwarancja opłacania składek emerytalno-rentowych oraz na ubezpieczenie. Ponadto zawiera czas pracy, który trzeba egzekwować. Dlatego patrz, co podpisujesz! Przeczytaj umowę zanim ostatecznie złożysz na niej podpis.

   

  3. nie daj się oszukać – sprawdź umowę

  Umowa powinna zawierać przynajmniej minimalne wynagrodzenie danego kraju oraz termin wypłaty. Musi się w niej znajdować także informacja co do warunków pracy – masz prawo domagać się bezpieczeństwa w miejscu zatrudnienia. Pamiętaj również o swoim zakwaterowaniu. Zawrzyj o nim informację w umowie i zadbaj o rozsądne opłaty. Nie płać z góry i zawsze wcześniej obejrzyj lokum.

   

  4. zadbaj o bezpieczeństwo – zapisz numery telefonów

  By zapewnić sobie komfort i bezpieczne przebywanie w obcym kraju, spisz wszystkie telefony i dane, gdzie możesz udać się z prośbą o pomoc. Czasem jest niezbędna, więc upewnij się, że znasz swoje prawa i posiadasz odpowiednią bazę kontaktów.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×