Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 04
  Dec

  Impreza z integracją – to możliwe!

  Dodano 4 December 2013 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Podstawą efektywnej i skutecznej pracy każdego zespołu są pozytywne relacje między jego członkami. Bez przyjemnej atmosfery i komunikacji grupa nie może prawidłowo funkcjonować i być coraz lepsza. Dlatego niezbędna jest jej ciągła integracja!

   

  Praca w grupie ma znaczenie

   

  Praca zespołowa przynosi więcej korzyści niż indywidualna. Pracując razem, można zrobić coś lepiej, szybciej, skuteczniej i z większą wyobraźnią. Nie zawsze jedna osoba może zrobić coś samodzielnie i żeby się udało potrzeba działania wielu osób. W grupie jesteś otwarty na wyzwania, odważny i pełen pomysłów, a „kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad oraz popełnianie błędów i dobra zabawa” (Mary Lou Cook). Praca zespołowa to podwójna dawka kreatywności, ponieważ każdy uczestnik wnosi coś oryginalnego i indywidualnego oraz świeże spojrzenie na zagadnienie.

  Praca w grupie to wielkie sukcesy i perspektywy oraz szansa na porównywanie swoich opinii. Można coś bardziej dopracować, doprecyzować i sprawić, że będzie tylko doskonalsze. Grupa to siła, dzięki której można osiągnąć jeszcze więcej. Pracodawcy doceniają umiejętność pracy w zespole. Często jest to jedno z najważniejszych wymagań rekrutacyjnych albo kryterium podstawowe.

   

  Bez integracji nie ma relacji

   

  Praca w grupie jest nieunikniona! W wielu zawodach jest podstawowym i jedynym sposobem pracy. Nie da się jej uniknąć. Poza tym jesteśmy istotami społecznymi, dlatego potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi w życiu prywatnym i zawodowym. Ciągle też przebywamy między ludźmi, pracujemy miedzy nimi i z nimi. Dlatego wskazane jest, żeby wzajemne relacje były pozytywne. Atmosfera i kontakty z innymi pracownikami są niezbędne, żeby pracowało się i żyło dobrze! Dzięki temu współpraca przebiegnie sprawnie, szybko, skutecznie i przyniesie lepsze wyniki. Jeśli się lubimy, szanujemy, darzymy sympatią i zaufaniem, dobrze się nam ze sobą pracuje.

  Ciężko jest się poznać i polubić w miejscu pracy, bo nie ma na to czasu albo okazji. Gdy tworzy się grupa, nie znamy się, a mamy ze sobą pracować. Jesteśmy nieśmiali, nieufni i pełni obaw, czy się na pewno dogadamy. Znajomość własnych zainteresowań, pasji, i umiejętności pomoże w pracy i w podziale obowiązków. Gdy dobrze się poznamy, to wiemy na co nas stać i jaką rolę możemy pełnić w grupie. Od tego podziału zależy, czy zespół będzie przynosił rezultaty. Właściwy podział zadań nie jest możliwy, gdy nie wiemy, w czym dana osoba się sprawdza i co przychodzi jej z łatwością. Tylko wtedy wykorzystamy maksymalnie możliwości zespołu. Żeby tak było, grupa musi się dobrze poznać i polubić – niezbędne są spotkania i imprezy integracyjne.

  Bez integracji po godzinach nie można zbudować prawidłowej relacji. Najskuteczniejsza i najlepsza jest integracja poza siedzibą firmy. Warto więc zorganizować wyjazd szkoleniowy z elementami integracyjnymi. Odpowiedni program zbuduje albo wzmocni długofalowo więzi. Wspólne warsztaty, gry, łamigłówki oraz zabawy zbliżą i zintegrują. Integracja powinna być przyjemna, bezstresowa i nie kojarzyć się z pracą. Swobodny i luźny klimat, wielkie kartony, kredki, mazaki, gazety, które można pociąć, klej i wygodne pufy do siedzenia – tak powinna wyglądać impreza integracyjna.

  Rafał Szczepanik w książce „17 śmiertelnych błędów szefa” porównuje zarządzanie zespołem do budowy domu i pisze „Gdyby zarządzanie zespołem porównać do budowy domu, to etap tworzenia zespołu odpowiada rysowaniu projektu i stawianiu fundamentów. Jeżeli zrobimy to źle, a nie zauważymy tego w porę, to wszystko, co zrobimy dalej, będzie błędne. Dom będzie ułomny albo nawet przyjdzie nam go rozbierać aż po piwnice. Zbudowaniem zespołu jest podobnie – jeżeli źle dobierzemy członków tego zespołu, to potem mimo najlepszego ich szkolenia i optymalnego motywowania rezultaty mogą być mierne. Jeżeli zaś źle zbudujemy kulturę pracy zespołowej, kulturę organizacyjną zespołu, jej zmiana zajmie nam lata.”

  Zespół pracowników jest jak orkiestra, a dobry szef niczym dyrygent wie, kto fałszuje, kto gra i stara się, a kto zbytnio się nie wysila” (Paulo Coelho). Dlatego w pracy grupy ważny jest nie tylko dobrze zgrany zespół, ale i pracodawca. To on go motywuje i rozdziela zadania oraz sprawdza efektywność. Praca zespołowa wymaga nieustannej kontroli!

   

  Ćwicz i integruj się

   

  Ćwiczenia integracyjne w atmosferze radosnej i twórczej zabawy dobrze rozluźniają i budują przyjazne otoczenie. Dobrym ćwiczeniem zapoznawczym jest rozdanie papieru toaletowego i urywanie kilku listków przez uczestników. Ich liczba to ilość informacji, którą osoba udzieli na swój temat. Wywiad zapoznawczy to kolejny skuteczny trening koncentracji i pamięci oraz przyjemny sposób na poznanie. Osoby łączą się w pary i przeprowadzają ze sobą wywiady. Potem przedstawiają siebie nawzajem pozostałym. Inną formą integracji jest przygotowanie przykładowego projektu albo innowacyjnych pomysłów dotyczących funkcjonowania firmy.

   

  Ja to Firma, firma to Ja

   

  Firma osiąga sukcesy dzięki zgranemu zespołowi i współpracy nastawionej na dobro ogółu. Jeśli pracownik integruje się z firmą i czuje, że do niej należy, pracuje lepiej i z większym zaangażowaniem. Czując się częścią zespołu, dbasz o jego rozwój!

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×