Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 10
  Apr

  Holandia – kraj muzeów

  Dodano 10 April 2014 przez Katarzyna Kulisz
  5 Flares Facebook 5 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 5 Flares ×

  amsterdam2

  Holandia to państwo pełne atrakcji z rekordową ilością muzeów. Najwięcej znajduje się w stolicy – Amsterdamie. Pozostałe muzealne miasta to Rotterdam, Otterlo, Haarlem, Haga, Leiden, Utrecht i Deft. Dlatego dla miłośników zabytków to kraj wymarzony.

   

  Amsterdam stolicą sztuki

   

  Amsterdam jest niewielkim miastem europejskim i jednocześnie metropolią sztuki i kultury. Co roku organizowana jest tzw. Noc Muzeów. W 2013 roku odbyła się 2 listopada. Wtedy za 17,95 euro można było kupić bilet wstępu do wszystkich muzeów, które wzięły udział w inicjatywie. Bilet upoważniał również do bezpłatnego przejazdu środkiem komunikacji GVB w Amsterdamie. Akcja trwa zawsze od 19-tej do 2-iej w nocy.

  W Amsterdamie mamy aż 8 muzeów: Muzeum Narodowe (Rijksmuseum), Muzeum Miejskie (Stedelijk Museum), Muzeum Van Gogha (Van Gogh Museum), Dom Rembrandta, Muzeum Anny Frank (Anne Frank Huis), Muzeum Tropiku, Pałac Królewski i Muzeum Żeglugi.

   

  Muzealny TOP 5

   

  Na liście pięciu najpopularniejszych holenderskich muzeów znajduje się:

  1. Muzeum Van Gocha w Amsterdamienajwiększa kolekcja obrazów artysty – Van Gogha. Za życia był biedakiem, dziwakiem i samotnikiem, który nie sprzedał żadnego obrazu. Dopiero po śmierci nazwano go geniuszem, a jego dzieła zyskały na wartości. Muzeum zawiera ponad 200 obrazów, 550 rysunków i listy Van Gogha do brata Theo. Położone niedaleko Muzeum Narodowego znajduje się w budynku, zaprojektowanym przez Gerrit Rietvelda, znanego holenderskiego architekta.

   

  VAN GOGHA

   

  2. Muzeum Anny Frank w Amsterdamie najmniejsze muzeum na całym świecie to budynek, w którym ukrywała się podczas II wojny światowej Anna Frank z rodzicami. Anna jest autorką dziennika, opowieści kilkunastoletniej dziewczynki o okrucieństwie wojny. Książkę przetłumaczonego na 70 języków i sprzedano ponad 30 mln sztuk.

   

  Anna Frank

   

  3. Muzeum Narodowe w Amsterdamie – jedno z najlepszych muzeów, obok Luwru i National Gallery. W XIX – wiecznym budynku słynnym na całym świecie są obrazy Van Halsa, Vermeera, Rembrandta i największy zbiór holenderskiego rzeźbiarstwa, porcelany, mebli i malarstwa z XV – XIX wieku.

   

   

  4. Hermitage – jedno z najmłodszych holenderskich muzeów, które jest jednocześnie filią rosyjskiego muzeum w Petersburgu. 2013 stał się rokiem przyjaźni holendersko – rosyjskiej ze względu na 400-lecie kontaktów dyplomatycznych. Dlatego w muzeum miały być pokazywane rosyjskie działa sztuki.

   

  Hermitage

   

  5. NEMO w Amsterdamiecentrum techniki i nauki, znajdujące się w budynku o nietypowym kształcie (pochyłe, przypomina statek). Wizyta w muzeum to doskonały sposób na atrakcyjną lekcję chemii, biologii i fizyki. Eksponaty można dotykać, dzięki czemu aktywnie poznawać świat. Jeśli jest słoneczna pogoda, to można wejść na dach, aby podziwiać panoramę Amsterdamu. Podczas dobrej pogody uruchamiany jest tzw. “Splashing Water Wonder”, który jest dodatkową wodną atrakcją dla każdego.

   

  NEMO

  foto: color-studio.com, plfoto.com, irisamsterdam.blogspot.com, bryla.pl, worldalldetails.com i nateinamsterdam.blogspot.com

  Autor: Wioleta Nowicka

5 Flares Facebook 5 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 5 Flares ×