Direct people - rekrutujemy z pasją

Blog

 • 28
  Nov

  Emigruj i zarabiaj

  Dodano 28 November 2013 przez Katarzyna Kulisz
  1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×

  Zagraniczne doświadczenie i upragniona pensja albo życiowa konieczność – emigracja zarobkowa ma dwa oblicza. Wyjazdy za pracą to nie tylko przyjemność, czasem od tego zależy przyszłość i utrzymanie rodziny.

   

   Meritum pracy za granicą

   

  Niektórzy emigrują z własnego wyboru. Emigrują dla pracy, doświadczenia i samorealizacji. Chcą pracować, aby zdobywać międzynarodowe doświadczenie oraz podnosić kwalifikacje, umiejętności interpersonalne i językowe. Marzą o pracowaniu za granicą, ponieważ to szansa na niesamowitą przygodę i niezapomniane wspomnienia. Czasem motywacja jest odmienna – kryzys, brak funduszy na podstawowe potrzeby i dramatyczna sytuacja życiowa wymusza emigrację, gdy pracy w kraju brakuje.

  Mężczyźni częściej niż kobiety mają doświadczenie zagraniczne, według badań CBOS „Praca Polaków za granicą” z 2011. Za granicę do pracy najwięcej wyjeżdża młodych, czyli między 25 a 34 rokiem życia. Młodzi są najbardziej zagraniczną aktywną grupą zawodową. Jeszcze kilka lat temu były to osoby głównie z wyższym wykształceniem. Badania z poprzedniego roku, a więc 2010 potwierdzają, że zarobkowanie za granicą rozkłada się podobnie u osób ze średnim i zawodowym. Najczęściej podejmują zatrudnienie robotnicy i pracownicy usług.

   

  Emigracja przebadana

   

  Polacy najczęściej wyjeżdżają pracować do Niemiec. W dalszej kolejności preferują Wielką Brytanię, Holandię i Włochy oraz Stany Zjednoczone i Francję. Prawie połowa respondentów pracowała za granicą 3 miesiące lub krócej. Ponad 2 lata zarobkowania deklaruje tylko 18% ankietowanych. Większość osób preferuje krótkie wyjazdy do pracy. Na krótko jedzie się do Niemiec, a na dłużej do Wielkiej Brytanii.

  Powrót do kraju to przejaw tęsknoty za rodziną i ojczyzną. Niektórzy wracają z zamiarem kontynuowania nauki albo z powodu końca umowy i kontraktu lub zrealizowania celu wyjazdu. 17% dorosłych Polaków myśli w przyszłości o wyjechaniu za granicę do pracy. Najwięcej chętnych to osoby w wieku od 18 do 24 roku życia. 31% z nich zamierza tam pracować albo już stara się o zatrudnienie. Interesują się nią także uczniowie i studenci. Wpływ na decyzję o pracy zarobkowej za granicą ma również doświadczenie. Większa część to osoby, które już pracowały w obcym kraju.

  Wioleta Nowicka

1 Flares Facebook 1 Twitter 0 Google+ 0 LinkedIn 0 1 Flares ×